Вейпи (електронні цигарки) та страхування життя

Ледве не кожен з нас пробував хоч раз у житті електронну цигарку, або як її ще називають - вейп. Неодноразово ми бачили чи відчували поряд солодкі клуби диму (пару), які з задоволенням випускають навіть підлітки, адже вейпи рекламують як безпечні та безнікотинові. Проте, не все так солодко…

Про що свідчить світова практика?

Світові перестрахувальні компанії б’ють на сполох, адже вже зафіксовано близько 50 смертей, пов’язаних з курінням саме вейпу. Великі компанії вже збільшили страхові внески курцям електронних цигарок. Більш того, деякі страховики навіть відмовляють курцям вейпів в оформленні страхового полісу!

Вейпери  будуть сплачувати підвищені  страхові внески

Компанії-перестраховики  використовують різноманітні інструменти дослідження, щоб допомогти страховим компаніям чіткіше визначати актуальність ризиків. Хоча перестраховики не мають прямого впливу на ціноутворення, вони все ж дають загальні розширені рекомендації за ризиками, що враховуються страховими компаніями під час розрахунку страхових внесків у процесі укладання полісу страхування життя. Донедавна вейпери прирівнювалися до курців звичайних цигарок, тому їхні страхові внески,звичайно, були  вищими у порівнянні з людьми, що не палять, через більш високий ризик розвитку раку легенів та інших проблем із здоров'ям.

Проте, деякі перестраховики нещодавно оновили свої рекомендації з вейпінгу. Попередження перестраховиків стосується  електронних цигарок, що містять ТГК, який є активним інгредієнтом марихуани.  Також зазначалося, що вейпи маркетингово орієнтовані на молодих людей, а хвороби, що привели до летальних випадків, спостерігаються навіть у підлітків!

З іншої сторони, за багатьма дослідженнями, електронні сигарети значно підвищують шанси кинути паління звичайних нікотинових цигарок.

А що в Україні?

Про те, щоб прирівняти вейп до традиційного куріння цигарок, заговорили ще влітку, коли МОЗ вніс на розгляд відповідний законопроект.Антивейпінгова компанія, що почалася в США, також сколихнула ринок України. В Америці офіційно підтверджено 530 випадків захворювань, пов’язаних з вейпом, з яких 10 уже закінчилися летально. Близько 15 країн ввели заборону чи обмеження на використання електронних сигарет.

 В Україні, за оцінками заступника директора Інституту екогігієни і токсикології  Анатолія Подрушняка, майже 5% дорослого населення використовують вейпи, при цьому 90% рідин для таких пристроїв не мають жодної сертифікації.  Більш того, в Україні досі відсутнє законодавче визначення електронних сигарет, і  як наслідок, доступ неповнолітніх до таких продуктів нічим не обмежений. Діючи в інтересах громадян та керуючись вимогами рамкової конвенції ВООЗ і нашого МОЗ, парламент прийняв кроки, які знизять цінову доступність засобів для куріння та засобів доставки нікотину в організм людини, в першу чергу дітей та молоді. 16 січня 2020 року в другому читанні прийнято законопроєкти №№ 1210 та 1209... Запроваджується акцизний податок на рідини для електронних сигарет у розмірі 3 тис. грн за 1 літр з 1 січня 2021 року... Акцизи стосуватимуться як нікотинових рідин, так і рідин для електронних сигарет без нікотину, які так само шкодять здоров'ю курця. Вносяться зміни, відповідно до яких рідини для електронних сигарет, як нікотиновмісні, так і без нікотину, будуть заборонені до продажу особам до 18 років. Нарешті діти до 18 років не зможуть придбати електронні сигарети в будь-якому місці, де їх продають.

Страхові компанії в Україні наразі ще не відреагували на світові тенденції ринку, проте, як показує практика, найближчим часом вживання вейпу буде впливати на розмір страхового тарифу та, відповідно, на розмір страхового внеску. 

Вейпи - електронні цигарки та страхування життя